نسخه فایرفاکس 84 با قابلیت پشتیبانی رسمی از مک‌های M1 منتشر شد

نسخه فایرفاکس 84

نسخه فایرفاکس 84 با قابلیت پشتیبانی رسمی از مک‌های M1 منتشر شد

فایرفاکس یکی محبوب ترین مرورگرها در جهان است که توسط کاربران زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این مرورگر قابلیت های زیادی داشته و موزیلا همواره در تلاش است تا امکانات بیشتری به آن بیفزاید. در همین راستا این کمپانی نسخه فایرفاکس 84 با قابلیت پشتیبانی رسمی از مک‌های M1 منتشر کرده است.

نسخه فایرفاکس 84

بزرگ‌ترین تغییر فایرفاکس ۸۴، پشتیبانی رسمی از مک‌های جدید مبتنی بر چیپ M1 شامل مک بوک ایر، مک بوک پرو و مک مینی است. به گفته موزیلا این نسخه بیش از ۲.۵ برابر سریع‌تر باز می‌شود و وب اپلیکیشن‌ها حالا نسبت به قبل دو برابر بیشتر واکنش‌گرا (ریسپانسیو) هستند. موزیلا می‌گوید اگر از مک‌های M1 استفاده می‌کنید، باید پس از آپدیت از این مرورگر خارج شده و آن را دوباره راه اندازی کنید تا مرورگر روی معماری جدید به شکل روان و بی‌نقص اجرا شود. به گفته موزیلا نسخه جدید عملکرد سریع تری داشته و در مصرف باتری صرفه جویی می‌کند.

علاوه بر این برای اطمینان از نصب نسخه Apple Silicon فایرفاکس روی مک‌های جدید، کاربران می‌توانند دستور about:support را در قسمت نوار آدرس مرورگر وارد کنند. اگر روبروی Rosetta Translated کلمه false درج شده باشد یعنی نسخه جدید نصب شده است. فایرفاکس ۸۴ علاوه بر پشتیبانی از مک بوک‌های جدید، قابلیتی به نام WebRender را دارد که به گفته موزیلا به اپ‌ها اجازه اجرا شدن با نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه در MacOS Big Sur، دیوایس‌های ویندوزی با پردازشگرهای گرافیکی نسل ۶ اینتل و لپ تاپ‌های مبتنی بر اینتل با ویندوز ۷ و ۸ را می‌دهد.

نسخه لینوکس فایرفاکس نیز تغییراتی داشته و موزیلا می‌گوید این نسخه برای اولین بار با یک پایپ‌لاین گرافیکی شتاب‌یافته برای لینوکس، GNOME و X11 منتشر می‌شود. علاوه بر این نسخه جدید فایرفاکس از تکنیک‌های جدیدی برای تخصیص حافظه اشتراکی در لینوکس استفاده می‌کند که به بهبود عملکرد و افزایش سازگاری با Docker منتهی خواهد شد. موزیلا اضافه می‌کند که فایرفاکس ۸۴ آخرین نسخه‌ای است که از ادوبی فلش پشتیبانی می‌کند چرا که پشتیبانی رسمی از این افزونه ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ دی) به پایان می‌رسد.