F&q Cctv

سوالات متداول دوربین مداربسته

در واقع بخش سوالات متداول برگرفته شده از سوالاتی است که اغلب کسانی که با نصب دوربین مدار بسته ، خرید دوربین مدار بسته و مواردی از این قبیل سر و کار دارند مواجه می شوند . ما در اينجا برخي از سوالات متداول كه مورد پرسش واقع شده است را با توضيحاتي مختصر براي شما عزيزان گردآوري كرده ايم .

تفاوت فشرده سازی سخت افزاری و فشرده سازی نرم افزار چیست؟

در برخی اطلاعات دستگاههای ضبط تصاویر دوربین مداربسته، جملاتی مانند فشرده سازی تصاویر به صورت سخت افزاری یا فشرده سازی تصاویر به صورت نرم افزاری مشاده میشود . کلماتی مانند Hardware Compression و Software Compression
منظور از فشرده سازی یعنی کوچک سازی حجم جهت کاهش اشغال فضای ذخیره هست. در فشرده سازی سخت افزاری که مناسب و مهم است، تصاویر و صدا به طور همزمان توسط یک چیپ DSP یک سیستم CPU قوی پردازش و فشرده سازی میشوند که این باعث جلوگیری از کاهش سرعت سیستم ضبط میگردد و در نتیجه شما با کندی سیستم و یا مشکلات بازخوانی تصاویر، مواجه نخواهید شد.

ولی در فشرده سازی تصاویر، که به صورت نرم افزاری انجام میگیرد، با استفاده از دستورات و برنامه نویسی های مخصوص، این عمل فشرده سازی صورت میگیرد که این باعث اشغال فضای RAM و در نتیجه وقوع مواردی مانند هنگ شدن و … را در بر دارد.

چرا در دوربین مداربسته در طول روز تصویر فوکوس است اما در شب فوکس نیست؟

این یک مشکل بسیار رایج در تقریبا تمام سیستم های دوربین مداربسته می باشد که دوربین مداربسته در تمام طول روز یا در نور زیاد به درستی کار می کند اما اگر نور کم باشد یا در هنگام شب تصویر دوربین تار می شود. برای جلوگیری از این مشکل ، شما فقط باید فوکوس دوربین مداربسته خود را کمتر کنید و پس از آن شما تصویر واضحی در نور کم یا در شب نیز دریافت خواهید کرد.
برای تنظیم فوکوس دوربین مداربسته خود برای نور کم باید عدسی(دیافراگم) دوربین مداربسته را تا آخرین حد خود باز نمایید. این تنظیم فوکوس همچنین برای لنز های زومی ضروری است و باعث می شود تا تصویر بهتری را در هنگام استفاده از زوم دوربین مداربسته داشته باشید.

چه وقتی می توانم از یک لنز تنظیم دستی آیریز (Manual Iris) دوربین مدار بسته استفاده کنم؟

منظور از آیریز در در واقع همان تیغه های اپرچر لنز است که وظیفه تنظیم گشادگی دیافراگم برای ورود نور کافی و مناسب را بعهده دارند. این ساختار در چشم ما نیز وجود دارد، در نور زیاد مردمک چشم تنگ و کوچک می شود که نور کمتری وارد چشم شود و بالعکس در نور کم مردمک بزرگ و باز می شود تا نور بیشتری وارد چشم گردد.در تمامی دوربین ها اعم از عکاسی، فیلمبرداری و نظارتی، این موضوع مشترک است. در دوربین های عکاسی دوربین در حالت اتوماتیک، خود میزان گشادگی دیافراگم را بر اساس نور محیط تنظیم می کند.

البته در حالت تنظیمات دستی، خود کاربر میزان باز بودن این دریچه را تنظیم می نماید.

تنظیم دستی آیریز (Manual Iris) عموما در دوربین های محیط داخل استفاده می شود، آیریز لنز بصورت دستی و بر اساس نور یکسان محیط تنظیم می گردد.

مشکل اساسی این نوع لنز، برداشت تصاویر تقریبا بی استفاده و فاقد کیفیت در شرایط نوری متفاوت است. چرا که در نور کمتر تصویر تیره و در نور زیاد، تصاویر بسیار روشن برداشت خواهند شد.

چه وقتی می توانم از یک لنز تنظیم اتوماتیک آیریز (Auto Iris) دوربین مدار بسته استفاده کنم؟

در انواع اتو آیریز یا «آیریز خودکار» که عموما در دوربین های محیط بیرون استفاده می شوند، لنز بسته به شرایط و میزان نور محیط، آیریز را تنظیم می کند. اگر چه این نوع لنز بسیار بهتر از نوع قبلی است، اما مشکلی که بوجود می آید این است که با تنگ و گشاد شدن آیریز لنز، میدان دید و خصوصا ناحیه فوکوس دوربین تغییر می کند. این موضوع در دوربین های مداربسته که دسترسی به جزییات در تمامی نقاط تصویر، مهم و گاهی حیاتی است، ضعف بزرگی محسوب می گردد.

لازم بذکر است که لنزهای اتو آیریز به ۲ دسته ویدئویی و DC Iris تقسیم می شوند. در دی سی آیریز مدار کنترل کننده، بجای لنز داخل دوربین قرار دارد.

برای حل مشکلات این لنزها، کمپانی های تولیدکننده اقدام به ساخت لنز P-Iris نمودند.

لنز P-Irisچیست؟

P-Iris  یا پروگرم (program) آیریز –این نوع لنز مختص دوربین های نظارتی توسعه داده شده و امکان تنظیم آیریز و میزان نور ورودی را بدون تغییر در میدان دید و فوکوس دوربین، فراهم می سازد.به این ترتیب همیشه تصویری واضح و دقیق از تمامی قسمت های تصویر با مناسب ترین میزان نوردهی، خواهیم داشت. به یاد داشته باشید، برای برداشت و ضبط بهترین تصاویر، از دوربین های دام و بولت مجهز به لنز P- IRIS استفاده کنید.

استفاده از لنز P-Iris برای اماکن نظامی، امنیتی، بانک ها، صرافی ها، جواهر فروشی ها و مکان های از این دست، مهم و در برخی موارد، حیاتی است.

دوربین هایی که دارای یک لنز ثابت هستند ، چگونه فوکوس دوربین تنظیم میشود؟

این با پیروی از پنج مرحله ساده به دست می آید.

 1. تمرکز فیزیکی لنز را به بی نهایت (در جهت عقربه های ساعت از جلو) تنظیم کنید.
 2. هدف دوربین را در مورد موضوع مشاهده کنید.
 3. مکانیزم تمرکز دوربین را باز کنید.
 4. برای گرفتن بهترین تصویر ممکن، تمرکز پشت را تنظیم کنید.
 5. مکانیسم فوکوس دوربین را پشت سر بگذارید.

آیا می توانیم لنز ۱/۲" را به ۱/۳ " برسانیم؟

این با پیروی از پنج مرحله ساده به دست می آید.

 1. تمرکز فیزیکی لنز را به بی نهایت (در جهت عقربه های ساعت از جلو) تنظیم کنید.
 2. هدف دوربین را در مورد موضوع مشاهده کنید.
 3. مکانیزم تمرکز دوربین را باز کنید.
 4. برای گرفتن بهترین تصویر ممکن، تمرکز پشت را تنظیم کنید.
 5. مکانیسم فوکوس دوربین را پشت سر بگذارید.

 

آیا باید از یک منبع برق منظم استفاده کنم؟

به طور کلی پاسخ مثبت است اکثر تولید کنندگان با استفاده از تجهیزات خود به عنوان استاندارد مورد استفاده قرار می گیرند. قبل از اتصال هرگونه منبع تغذیه، همیشه باید مشخصات سازنده را چک کنید.

تفاوت آی پی داینامیک و استاتیک چیست؟

ای پی داینامیک (Dynamic IP): زمانی که IP شما داینامیک است هر بار پس از وصل شدن شما به اینترنت ISP شما یک IP متفاوت به شما میدهد.

ای پی استاتیک (Static IP): در صورت داشتن IP Static شرکت ISP شما یک آدرس IP مشخص به شما می دهد. این ادرس هنواره ثابت خواهد ماند.

کدام نوع IP برای انتقال تصویر مناسب است؟

برای انتقال تصویر شما نیاز به یک آدرس ثابت در محل نصب DVR یا NVR خواهید داشت تا از طریق این آدرس بتوانید DVR یا NVR خود را در محیط اینترنت پیدا کنید. برای داشتن چنین ادرسی طبیعتا استفاده از IP Static بسیار مناسب تر است.
در صورت داشتن ای پی استاتیک شما میتوانید به سادگی این ادرس ای پی را وارد کرده و به دستگاه خود وصل شوید.

آیا برای مشاهده و کارکرد DVR از یک مکان از راه دور نیاز به یک PC یا مانیتور مخصوص دارم؟

خیر ، با هر مانیتور و کامپیوتری میتوان تصاویر را مشاهده کرد.

مانیتور کامپیوتر چگونه به دوربین های من وصل می شود؟

از طریق کابل های HDMI و VGA  به مانتیور وصل میشود و تصاویر را میتوانید مشاهده کنید.

در صورت قطع ناگهانی برق برای سیستم دوربین های امنیتی چه اتفاقی می افتد ؟

بدون باتری پشتیبان همان یو پی اس(UPS)، سیستم دوربین های امنیتی شما در صورت قطع برق، خاموش می گردد. در هنگام قطع برق تمامی تنظیمات ذخیره شده بر روی سیستم یا فیلم های ضبط شده، قبل از قطع برق ذخیره شده و این اطلاعات از بین نمی روند، اما DVR های امنیتی شما و یا دستگاه ضبط قادر به ضبط ویدئو از دوربین های شما در طول قطع برق نمی باشند.
این بدین معنی می باشد که شما از راه دور قادر به کنترل سیستم ها نخواهید بود و وقایع کلیدی و حساس را از دست خواهید داد. در صورت پشتیبانی سیستم دوربین های مداربسته، توسط یو پی اس، سیستم های شما توانایی ادامه کار را در موقع قطعی برق خواهند داشت و در آینده دچار هیچ مشکلی نخواهید بود. بنابراین استفاده از یو پی اس برا ی سیستم دوربین مداربسته توصیه میشود.

از چه نوع کابلی باید برای سیم کشی سیستم دوربین های مداربسته استفاده میشود ؟

برای سیم کشی سیستم های دوربین IP  از کابل ۶CAT– CAT-5 استفاده می شود.

معمولا برای سیم کشی دوربین های مدار بسته از کابل کواکسیال استفاده می شود. لطفا توجه داشته باشید که زمانی که می گویم دوربین های مدار بسته، منظور سیستم های دوربین های امنیتی HD که با استفاده از کابل کواکسیال RG59 سیم کشی می شوند است. این نوع از سیستم ها می توانند از دوربین های AHD 1080p و یا دوربین های TVI استفاده کنند.

آیا واقعا بین دوربین ها و لنز ها تفاوت وجود دارد؟

تفاوت های قابل توجهی میان انتخاب دوربین ها و لنزها وجود دارد. انتخاب دوربین و لنز به نیازهای شما بستگی دارد. اتاق یا فضای باز، روز یا شب، منطقه مورد نظر، شرایط محیطی و غیره میتواند بر نوع دوربین و لنز تاثیر بگذارند که با توجه به نیاز و هزینه در نظر گرفته شده میتوانید انتخاب کنید.

این شرکت با توجه به نیاز و بودجه مشتری دوربین هایی باقیمت های مناسب و کیفیت بالا ارایه میدهد.

آیا تفاوتی بین نرم افزار های مدیرت دوربین های مدار بسته و DVR وجود دارد؟

بله تفاوت هایی وجود دارد ،و  همانقدر مهم است که سخت افزار مهم است. نرم افزاری که عملکردهای اصلی DVR را اجرا می کند، توسط یک پایگاه داده هدایت می شود. معماری و طراحی پایگاه داده برای ثبات سیستم و سرعت آن، پردازش داده ها بسیار مهم است. اغلب ساختار پایگاه داده ضعیف ، عملکرد حتی بهترین سخت افزار را کاهش می دهد و در بسیاری از موارد باعث خرابی سیستم می شود.

نرم افزار دوربین های ورتینا ، نرم افزار Viewnet 2500 یک برنامه مدیریت تصویر همه منظوره، برای DVRها، NVRها، دوربین های مدار بسته IP (تحت شبکه)، دوربین های مدار بسته HD، انکدرها، دیکدرها و غیره است. این نرم افزار قابلیت‌های فراوانی از جمله نمایش زنده تصویر، ضبط تصویر، جستجو از راه دور، بازبینی، پیشتیبان‌گیری و غیره را برای دستگاه‌های متصل جهت رفع نیازهای مانیتورینگ، فراهم می‌کند. با توجه به ساختار انعطاف‌پذیر این نسخه و محیط کاربری آسان برای استفاده، از این برنامه در پروژه‌های کوچک و بزرگ نظارت تصویر بهره گرفته می‌شود.

چرا وقتی تصاویر را از راه دور و از طریق اینترنت میبینیم کیفتی مشابه با وقتی که از محل نزدیک DVR میبینیم ندارد و سرعت تقریبا پایین تر است؟

پاسخ پهنای باند است. هنگامی که تصاویر را به صورت محلی مشاهده می کنید، از طریق DVR به مانیتور متصل شده و نیازی به فرستادن تصاویر روی یک شبکه و نگرانی در مورد عملکرد سرعت نت و  را نخواهید داشت در نتیجه سرعت و تصویر بهتری خواهید داشت.

انتظار چند روز ضبط را میتوانم از DVR داشته باشم؟

جواب این سوال بستگی به چندین مورد دارد

 1. فضای هارد دیسک چقدر است
 2. از کدام روش فشرده سازی ویدئو (MPEG، MJPEG، موجک، h.264، و غیره)  استفاده میشود
 3. نرخ فشرده سازی ویدئو – Kbps چقدر است
 4. تعداد فریم در ثانیه در هر دوربین چقدر است
 5. رزولوشن فریم های ضبط شده (۹۶۰*۱۰۸۰ ، ۹۶۰*۷۲۰ و غیره) چقدر است
 6. آیا ویدئو تمام وقت و یا فقط در تشخیص حرکت ضبط شده است؟
 7. چند دوربین در حال ضبط تصاویر است؟

آیا می توانیم تصاویر را غیر از DVR از راه روی یک کامپیوتر یا سیستم دیگر ضبط کنیم؟

این یکی از ویژگی های اصلی است که در حال حاضر توسط بسیاری از DVR ارائه شده است. شما می توانید از هر کجا که شما در حال مشاهده هستید در حالی که DVR ضبط میکند شما نیز ضبط کنید.

آیا میتوان با استفاده از یک دوربین تصاویر را زوم کنم؟

بله با استفاده از یک دوربین اسپید دام میتوانید از قابلیت زوم استفاده کنید

چگونه دوربین مداربسته را با عملکردهای Pan / Tilt و Zoom کنترل کنم؟

با استفاده از کیبورد کنترلر دوربین مداربسته اسپید دام که معمولا شامل یک جوی استیک سه بعدی می باشند، برای چرخاندن، بالا و پایین بردن، زوم کردن و همچنین مدیریت سایر قابلیت های دوربین های مداربسته گردان متحرک و چرخشی استفاده می شود.

چگونه تصاویر دوربین را از رایانه، لپ تاپ یا ... مشاهده کنم؟

بیشتر DVR ها با نرم افزار راه دور همراه با کامپیوتر شما نصب می شوند. نرم افزار از راه دور به شما اجازه می دهد تا دوربین را بعد از اتصال به DVR از طریق اتصال به اینترنت و یا اتصال محلی یا وسیع به شبکه، مشاهده / ضبط کنید.

آیا دوربین های نظارت تصویری در شب کار میکنند؟

بله بستگی به نوع دوربین دارد،  برخی از دوربین های فوق العاده ای هستند که می توانند در شرایط نور صفر بدون استفاده از IR خارجی ۰٫۰۰۰۱۵ LUX تصاویر را ارائه دهند.

آیا می توان از سرقت و خرابکاری یا دستکاری دوربین های مداربسته جلوگیری کرد؟

برای اینکار راه های گوناگونی وجود دارد .

 1. می توان از سنسورهای لرزشی در داخل کاور های دوربین مداربسته استفاده کرد و سنسور را به یک سیستم حفاظتی و آژیر متصل نمود .
 2. می توان ازمیکرو سویچ های مخصوص در زیر پایه دوربین و کاور دوربین مداربسته استفاده نمود و به محض باز شدن درب کاور و یا شل کردن پیچ پایه دوربین مداربسته، آژیر به صدا در خواهد آمد.
 3. می توان از مدار لوپ در داخل پایه و کاوردوربین مداربسته استفاده نمود تا در صورت قطعی سیم لوپ آلارم زده شود .
 4. استفاده از سنسور مایکرو ویو -این سنسور به گونه ای عمل می کند که به محض نزدیک شدن سارق به دوربین مداربسته آلارم می دهد .