دوربین کیو 2 مونوکروم لایکا معرفی شد

دوربین کیو 2 مونوکروم لایکا

دوربین کیو 2 مونوکروم لایکا معرفی شد

لایکا یکی از قدیمی‌ترین برندهای صنعت اپتیک محسوب می‌شود که با نزدیک به دو قرن فعالیت، نقش مهمی در پیشرفت و توسعه‌ی آن داشت. دوربین کیو 2 مونوکروم لایکا محصول جدیدی از این کمپانی بوده که به تازگی معرفی شده و مجهز به سنسور 46.7 مگاپیکسلی می باشد.

دوربین کیو 2 مونوکروم لایکا

در این دوربین شاهد حسگری پروضوح و حالت ماکرو (Macro) هستیم. شاید جالب‌ترین نکته درباره‌ی دوربین کیو 2 مونوکروم لایکا، طراحی ظاهری آن باشد که تفاوت‌هایی با دیگر دوربین‌های شرکت دارد و طراحی چندان چشم‌گیری محسوب نمی‌شود. لوگوی نمادین لایکا که به رنگ قرمز روی بدنه‌ی دوربین‌های این شرکت حضور دارد، روی کیو 2 مونوکروم دیده نمی‌شود و صرفا عبارت «MONOCHROM» در لبه‌ی بالایی دوربین، تک‌رنگ ‌بودن آن را تأیید می‌کند. لایکا می‌گوید تلاش کرده است طراحی دوربین تک رنگ جدید خود را تا حد امکان ساده نگه دارد.

دوربین مذکور مجهز به حسگر فول فریم تک رنگ جدید ۴۶٫۷ مگاپیکسلی است که بر پایه‌ی حسگر مدل کیو 2 ساخته شده. لایکا می‌گوید به‌ شکلی هدفمند، آرایه‌ی فیلتر رنگ حسگر را حذف کرده است تا بتواند نور بیشتری جذب کند و وضوح تصاویر سیاه‌و‌سفید افزایش یابد. لایکا می‌گوید گستر‌ه‌ی داینامیکی (Dynamic Range) و ایزو (ISO) و وضوح خالص حسگر دوربین جدیدش، خریداران را به ‌تحسین وادار خواهد کرد.

به ‌لطف وضوح زیاد، لنز ثابت Summilux 28mm f/1.7 ASPH به سه حالت داخلی کراپ مجهز شده است تا بتواند به اَشکال مختلف تصویربرداری کند. نحوه‌ی عملکرد سیستم کراپ حسگر به‌ گونه‌ای است که انگار لنزی با فاصله‌ی کانونی ۳۵ و ۵۰ و ۷۵ میلی‌متر روی دوربین قرار داده‌اید. در فاصله‌ی کانونی ۲۸ میلی‌متر، به وضوح کامل حسگر یعنی ۴۶٫۷ مگاپیکسل (معادل ۸۳۶۸ در ۵۵۸۴ پیکسل) دست پیدا می‌کنید؛ همچنین ‌هنگام استفاده از حالت ۳۵ میلی‌متری به وضوح ۳۰ مگاپیکسل (معادل ۶۷۰۴ در ۴۴۷۲ پیکسل)، ‌هنگام استفاده از حالت ۵۰ میلی‌متری به وضوح ۱۵ مگاپیکسل (۴۶۸۸ در ۳۱۲۸ پیکسل) و هنگام استفاده از حالت ۷۵ میلی‌متری به وضوح تنها هفت مگاپیکسل (۳۱۳۶ در ۲۰۹۶ پیکسل) دست پیدا خواهید کرد.

لنز به‌کاررفته در دوربین کیو 2 مونوکروم توانایی فعالیت در حالت ماکرو نیز دارد. در این حالت، فاصله‌ی کانونی لنز از ۳۰ سانتی‌متر به ۱۷ سانتی‌متر کاهش می‌یابد و گشودگی دیافراگم لنز به f/2.8 می‌رسد. کاربر می‌تواند با چرخاندن دکمه‌ای خاص که روی بدنه‌ی لایکا کیو 2 مونوکروم قرار گرفته است، وارد حالت ماکرو شود. حسگر دوربین لایکا از لرزش‌گیر پشتیبانی نمی‌کند؛ اما لنز دوربین تا حدی به لرزش‌گیر اپتیکال متکی می‌شود. البته هنوز مشخصه‌های دقیق سیستم لرزش‌گیر را نمی‌دانیم؛ نظیر اینکه فرایند لرزش‌گیری تا چند استاپ ارائه می‌شود.

به‌دلیل تغییراتی که به آن‌ها اشاره کردیم، ایزوی دوربین به حداکثر ۱۰۰ هزار می‌رسد. لایکا می‌گوید دوربین جدیدش جزئیات بسیار زیادی از تصاویر ثبت می‌کند. این دوربین جدید همچنان از سیستم فوکوس خودکار مبتنی ‌بر کنتراست (Contrast-based AutoFocus) استفاده می‌کند و لایکا می‌گوید این سیستم، سریع و دقیق است و می‌تواند در کمتر از ۰٫۱۵ ثانیه روی سوژه‌ی اصلی فوکوس کند. این محصول با قیمت ۵۹۹۵ دلار به فروش می‌رسد.