آموزش شناسایی فایلهای تکراری در ویندوز و حذف آن ها

شناسایی فایلهای تکراری در ویندوز

آموزش شناسایی فایلهای تکراری در ویندوز و حذف آن ها

فایل‌های تکراری برخی اوقات فضای زیادی را از کامپیوتر اشغال می‌کنند و در موارد زیادی باعث سردرگمی کاربر می شوند. ابزارهای مختلفی وجود دارند که به شما در شناسایی فایلهای تکراری در ویندوز و حذف آن ها کمک می کنند. برای شناخت این نرم افزارها با ما در این بخش همراه باشید.

نرم افزارهای شناسایی فایلهای تکراری در ویندوز

CCleaner

  1. نرم افزار را نصب کرده و در کامپیوتر خود اجرا کنید.
  2. از منوی سمت چپ گزینه Tools را انتخاب کنید.
  3. در منوی ظاهر شده Duplicate Finder را پیدا کرده و بر روی آن ضربه بزنید.
  4. برای بیشتر استفاده‌کنندگان تنظیمات اسکن بر اساس سایز، نام، محتوای فایل و… به طور پیش‌فرض فعال است. اما شما می‌توانید به دلخواه خود آنها را تغییر داده و یا حذف کنید.
  5. در این قسمت باید درایو یا پوشه‌ای که قصد دارید اسکن کنید را انتخاب کنید و سپس برای شروع جستجو Search را انتخاب کنید.
  6. پرونده‌هایی که می‌خواهید حذف کنید را با دقت انتخاب کنید. پس از اتمام این مرحله پرونده‌ها به طور کامل از سیستم شما حذف خواهند شد.
  7. و در نهایت جهت حذف فایل های تکراری در کامپیوتر بر روی گزینه Delete Selected کلیک کنید.

Auslogics Duplicate File Finder

برنامه را نصب کرده و آن را بر روی سیستم خود راه‌اندازی کنید. در سمت راست قسمت Disk Drives می‌توانید چندین درایو را به دلخواه انتخاب کنید تا نرم‌افزار مربوطه فایل های تکراری ویندوز را برای‌تان شناسایی کند. همچنین می‌توانید از حذف فایل‌های تکراری کمتر از 1 مگابایت چشم‌پوشی کنید که به طور پیش‌فرض نیز بر روی همین گزینه فعال شده است. البته در صورت تمایل می‌توانید سایز مورد نظر را به دلخواه خود تغییر دهید. پس از اتمام بر روی Next کلیک کنید.

در این مرحله بایستی یک یا همه گزینه‌های نادیده گرفتن نام فایل، تاریخ و فایل‌های پنهان شده را فعال کنید. البته بهتر است فقط دو گزینه اول که مربوط به نادیده گرفتن نام و تاریخ فایل می‌شود را فعال کنید؛ زیرا در این صورت عکس‌ها، فایل‌های موسیقی و پرونده‌هایی که در زمان‌های مختلف ویرایش و یا به کامپیوتر شما منتقل شده‌اند اما محتواهای یکسانی دارند، همچنان اسکن شده و پیدا می‌شوند و نسخه‌های تکراری آنها نیز حذف خواهند شد.

چنانچه به دنبال حذف فایل‌های تکراری خاصی در ویندوز هستید می‌توانید در مرحله بعد نام آن را به صورت دستی وارد کنید و سپس Next را بزنید. در این مرحله باید مشخص کنید که فایل‌های تکراری پس از شناسایی و حذف به کجا منتقل شوند. با فعال کردن دو گزینه اول همچنان شانس برگرداندن فایل‌هایتان را دارید، اما با انتخاب گزینه سوم فایل‌هایتان برای همیشه حذف خواهند شد و امکان بازگشتشان وجود نخواهد داشت.

پس از اتمام بر روی جستجو (Search) کلیک کنید تا نرم‌افزار با استفاده از پارامترهایی که تنظیم کرده‌اید فایل‌هایتان را اسکن کند. در پایان لیستی از فایل های تکراری ویندوز را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید با استفاده از منوی کشویی که در گزینه Select وجود دارد، عملیات حذف و یا نگهداری فایل‌ها را تنظیم کنید.

Duplicate Cleaner

روند این نرم‌افزار نیز همانند دو نرم‌افزاری که پیشتر به آنها اشاره کردیم، یکسان است. همانند قبل با انتخاب نوع فایل اعم از اسم، سایز و محتوا، اسکن‌های مربوطه در درایوها یا پوشه‌های انتخابی توسط شما انجام ‌می‌شود. مزیتی که این نرم‌افزار نسبت به سایر نرم‌افزارهای تشخیص فایل های تکراری در کامپیوتر داراست، این است که علاوه بر پشتیبانی از فایل‌های Zip از فرمت‌های قالب موسیقی نظیر WAV، فرمت FLAC، فرمت AAC، فرمت M4A، فرمت WPA، فرمت OGG و MP3 پشتیبانی می‌کند. همچنین این برنامه می‌تواند جزئیات فایل‌های صوتی را نیز مورد بررسی قرار داده و در صورت یافتن موارد مشابه به شما اطلاع دهد.