بهترین لنز برای عکاسی از غذا کدام است؟

بهترین لنز برای عکاسی از غذا

بهترین لنز برای عکاسی از غذا کدام است؟

دنیای عکاسی از غذا بسیار گسترده است. علاوه بر دانستن تکنیک های این نوع عکاسی ، نیاز است تا تجهیزات مناسبی نیز داشته باشید. در این بخش می خواهیم به شما عزیزان بگوییم که بهترین لنز برای عکاسی از غذا چه نوع لنزی می باشد.

بهترین لنز برای عکاسی از غذا

50 میلیمتر پرایم

لنز 50 میلیمتر پرایم بهترین لنز برای عکاسی از غذا است. در واقع به گفته خیلی از عکاس‌ها، اولین لنزی که بعد از لنز کیت خودتان می‌گیرید باید همین لنز باشد. شما می‌توانید این لنز را بدون آداپتور برای انواع مانت‌ها تهیه کنید. 50 میلیمتر برای پرتره فوق‌العاده است و به خاطر اینکه این لنز یک لنز فیکس است، خیلی سریع است. لنز 50 میلیمتر به خاطر اینکه از لحاظ فیزیکی بهترین لنز ممکن است مشهور است و به همین خاطر در اکثر مواقع نتایج خیلی خوبی به شما تحویل می‌دهد. از همین روی این لنز برای عکاسی از غذا فوق‌العاده است.

این مطلب را هم ببینید
اهمیت پس زمینه در عکاسی

از طرفی به خاطر اینکه تصویر تولیدی توسط لنز 50 میلیمتر تقریبا شبیه چیزی است که با چشم خودتان می‌بینید، تصاویر گرفته شده توسط این لنز خیلی طبیعی هستند و هیچگونه انحرافی ندارند. در صورتی که از یک دوربین کراپ سنسور استفاده می‌کنید می‌توانید از لنز 28 میلیمتر یا 35 میلیمتر هم استفاده کنید تا نتایجی نزدیک به چیزی که یک لنز 50 میلیمتر روی دوربین فول فریم تولید می‌کند داشته باشید.

60 میلیمتر ماکرو

اینجا یک لنز ماکرو می‌تواند کمک زیادی به شما کند. شما هنوز مزایای یک فاصله کانونی شبیه به 50 میلیمتر را دارید اما با این مزیت که می‌توانید از فاصله نزدیک‌تری ببینید. یک لنز ماکرو به شما اجازه می‌دهد فوکوس را در فضای خیلی کوچک‌تری حرکت دهید. این کار باعث ایجاد حس عمق می‌شود و هنر به کار رفته در غذا را نمایان می‌سازد. همچنین لنز 60 میلیمتر دیافراگم خیلی بازی دارد که به شما کمک می‌کند بوکه‌های خیلی زیبایی بگیرید. به عنوان یک امتیاز اضافه، لنز 60 میلیمتر مقدار بیشتری از پس زمینه را نسبت به 50 میلیمتر کراپ می‌کند. مطمئنا شما می‌توانید این کار را در مرحله ویرایش نیز انجام دهید اما بهتر است در دوربین انجام شود.

این مطلب را هم ببینید
نکات مهم برای عکاسی از منظره کوهستان

100 میلیمتر ماکرو

نحوه کار 100 میلیمتر ماکرو تقریبا به همان لنز 60 میلیمتری است که در بالا دیده‌اید با این تفاوت که فاصله کانونی بیشتر به شما این اجازه را می‌دهد که از فاصله دورتری عکاسی کنید. چرا باید چنین چیزی بخواهید؟ خب اولین دلیل این است که شما پرسپکتیو طبیعی‌تری خواهید داشت. پرسپکتیو و عمق نقش خیلی مهمی در انتخاب بهترین لنز عکاسی از غذا دارند. این دو باعث می‌شوند عکس بشقاب غذا در ذهن بیننده ثبت شود و فقط روی غذا تمرکز کنند. در واقع خیلی از عکس‌های کلوزآپی که از غذا می‌بینید از فاصله چندمتری گرفته شده‌اند. سعی کنید از بزرگترین دیافراگم موجود استفاده نکنید، کمی کاهش میزان دیافراگم به بقیه بخش‌های غذا اجازه می‌دهد در سمفونی شما نقشی داشته باشند.

این مطلب را هم ببینید
نکاتی برای عکاسی فاین آرت خیابانی

با این فاصله کانونی، زاویه نقش خیلی مهمی پیدا می‌کند و بهتر است زوایای مختلف را امتحان کنید. فقط به یاد داشته باشید عکسی که می‌گیرید باید نسبتا طبیعی به نظر برسد زیرا مهم‌ترین اصل درباره عکاسی از غذا این است که مردم می‌خواهند عکسی که می‌بینند شبیه به غذایی باشد که می‎‌خواهند بخورند.

لنز زوم

تا اینجا ما فقط در مورد لنزهای پرایم صحبت کرده‌ایم اما لنز زوم چطور؟ خب در واقع یک لنز زوم با کیفیت نیز کاملا به عنوان بهترین لنز عکاسی از غذا مناسب است. برای مثال با استفاده از لنز 24-70 شما می‌‎توانید در شرایط مختلف نسبت به عکاسی اقدام کنید.