تعادل شعاعی در عکاسی به چه معناست؟

تعادل شعاعی در عکاسی

تعادل شعاعی در عکاسی به چه معناست؟

تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی به شما کمک می کنند تا بتوانید تصاویر جذابی ثبت کنید. در ابتدا قوانین متداول قرار دارند و سپس قوانین غیر معمول، مانند تعادل شعاعی. هدف این تکنیک حفظ تعادل عکس از طریق تقارن شعاعی است. اگر می خواهید بدانید تعادل شعاعی در عکاسی چیست و چه کاربردی دارد این مطلب را از دست ندهید.

تعادل شعاعی در عکاسی

زمانی که به تعادل در عکاسی نگاه می‌کنیم، در مورد تکنیک‌های رسمی و غیر رسمی صحبت می‌کنیم. با توجه به این رویکرد، تعادل متقارن تکنیکی رسمی است، در حالی که تعادل نامتقارن، غیر رسمی است. تعادل شعاعی یک نوع از تعادل متقارن است که درون یک تصویر از نقطه مرکزی به سمت بیرون گسترش پیدا می‌کنند. از این رو، یک الگوی متعادل ایجاد می‌کنند، به عکس عمق می‌بخشند و حرکت بصری را به عکس اضافه می‌کنند. این تکنیک می‌تواند به صورت طبیعی رخ بدهد یا با استفاده از مونتاژ عکس اتفاق بیافتد.

ترکیب‌بندی شعاعی در هنر

از ترکیب‌بندی شعاعی غالباً در انواع مختلف هنر برای ایجاد حس هماهنگی استفاده می‌شود. قدرت این تکنیک در این واقعیت نهفته است که چینش دایره‌ای سوژه‌ها کاملاً متعادل احساس می‌شود. ترکیب‌بندی شعاعی به دلیل ماهیت جذاب آن قرن‌ها توسط هنرمندان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ماندالا یا دوایر کیهان نما (در زبان سانسکریت به معنای دایره است)  به عنوان نمادی از تعادل کامل در قرن چهارم ساخته شده است. از آن زمان، تعادل شعاعی در دوره‌های مختلف ظاهر شده است.

با آغاز سبک هنری پیشرو یا آوانگارد در ابتدای قرن بیستم، هندسه اهیمت بیشتری یافت. اکسپرسیونیسم انتزاعی برای تأکید بر احساسات با استفاده از اشکال، از تعادل شعاعی استفاده کرد. جنبش هنری باهاوس همچنین از استفاده از اشکال و طرح‌های هندسی بسیار سود می‌برد.

استفاده از تکنیک شعاعی

شما باید تصویر را به گونه ای ترکیب بندی کنید که نقطه مرکزی، آنجا که خطوط شعاعی از آنجا نشات می‌گیرند، در وسط عکس قرار گیرد. شما می‌توانید راه‌هایی برای ایجاد تصاویر متعادل شعاعی در زندگی روزمره پیدا کنید. از آنجا که تعادل احساس کمال را در انسان ایجاد می‌کند، ما تمایل داریم این روش را در معماری خود به کار ببریم. محبوب‌ترین و ساده‌ترین سوژه‌های که می‌توانید استفاده کنید پنجره ها و راه پله است.

اشکال دایره‌ای در طبیعت نیز بسیار رایج است. اگر می‌خواهید ترکیب شعاعی را تجربه کنید، پوسته‌های حلزون، گل و حتی مردمک چشم انسان می‌تواند به مدل‌های شگفت انگیزی تبدیل شود. برای تأکید بر تعادل شعاعی در عکاسی، استفاده از لنز های زاویه دید عریض (واید)  مفید است. آنها به طور طبیعی نما را تحریف می‌کنند و باعث می‌شوند ما در وسط عکس تمرکز کنیم. این نقطه در وسط جایی است که باید مرکز سوژه خود را قرار دهید.

یکی از نمونه های مورد علاقه در ترکیب‌بندی شعاعی، گرفتن عکسهای با نوردهی طولانی از ستاره‌ها در شب است. این عکس‌ها اصطلاحاً دنباله‌های ستاره‌ای را ثبت می‌کنند، رد ستارگان هنگام چرخش زمین. نوردهی این تصاویر که بدلیل نوردهی طولانی مدت ایجاد می‌شوند. معمولاً بیش از یک ساعت طول می‌کشد! اما نتایج حیرت انگیز است و تعادل شعاعی کاملی را نشان می‌دهد.

همچنین می‌توانید روایای دید مختلفی مانند عکس‌های هوایی یا عکاسی به سمت بالا را تجربه کنید. با استفاده از یک پرسپکتیو که برای چشم انسان غیر معمول است، این تکنیک‌ها به تعادل شعاعی تصاویر شما قدرت می‌بخشند. همچنین می‌توان از ترکیب شعاعی برای جلب توجه به یک شی یا شخص خاص استفاده کرد.