معرفی و بررسی بازی Biomutant

بررسی بازی Biomutant

معرفی و بررسی بازی Biomutant

بازی بایومیوتنت را می‌توانیم اثری هیجان‌انگیز از یک استودیوی نه‌چندان بزرگ و با حضور حدودا ۱۸ بازیساز معرفی کنیم که اکنون قدمی بزرگ و جاه‌طلبانه را برای تولید و عرضه یک بازی نقش‌آفرینی پرمحتوا برداشته است. در این بخش با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی بازی Biomutant بپردازیم.

بررسی بازی Biomutant

داستان بایومیوتنت پیرامون دنیایی روایت می‌شود که آثار زیان بار صنعت مواد شیمیایی در آن باعث نابودی زیست بوم مناطق مختلف شده است و اکنون تنها تاثیری از جهان پیشین در آن دیده می‌شود. شما موجودی جهش یافته را کنترل می‌کنید که باید هرلحظه تصمیماتی را برای نجات یا نجات ندادن درخت زندگی بگیرد. سؤال اصلی اینه آیا شما روشنایی را دنبال می‌کنید یا به سراغ تاریکی ‌می‌روید؟‌ داستان و انتخاب‌های بازی تمرکز ویژه‌ای روی دو بعد روشنایی و تاریکی دارد به شکلی که هر زمان برای تصمیم‌های مهم شاهد حضور دو شخصیت لایت و دارک برای پیش‌‌برد داستان هستیم.

تقابل کوتاه لایت و دارک در جای خود جذاب است و از طرفی پیش‌آمد‌های داستانی را رقم می‌زند. این تقابل البته که تا پایان بازی جایگاه خود را حفظ می‌کند و بازیکن همواره بین دو راهی قرار می‌گیرد. تاثیر کارمای روشنایی و تاریکی در بازی می‌توانست از یک سری اسکیل‌های انحصاری فراتر برود و بازیکن مانند بازی Red Dead Redemption 2 تاثیر مستقیم تصمیمات را حتی در رفتار NPC‌ها ببیند. اما این تاثیر به مراتب کمتر است.  بررسی بازی Biomutant

بازی در چند خط داستانی دنبال می‌شود. اولین خط داستانی مربوط‌به اتفاقات کودکی شخصیت اصلی است که در جریان آن دشمنی به نام لوپا لوپین به دهکده شخصیت اصلی حمله کرده و ویرانی را به همراه می‌آورد. در کودکی شخصیت اصلی داستان با فلش‌بک‌های کوتاهی برای بازیکن نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید شخصیت اصلی را برای یادگیری هنرهای رزمی، آشنایی با برخی شخصیت‌ها یا پیروزی در مقابل برخی حریفان کنترل کنید. خط دوم داستان اما مربوط‌به ۶ قبیله‌ای است که سه تا از آن‌ها اعتقاد به نجات درخت زندگی و کشتن ورلد ایترها دارند و سه تای دیگر ایدئولوژی برتری طبیعت را برای پاکسازی دنیا و شروعی تازه را خط مشی خود قرار داده‌اند. البته باید گفت دومین خط داستانی بازی خود شامل بخش‌های مختلف باتوجه‌به تصمیمات بازیکن می‌شود.

این مطلب را هم ببینید
معرفی و بررسی بازی Battle Bouncers

به‌عنوان مثال درصورتی که یکی از سه قبیله با کارمای روشنایی را انتخاب کنید می‌توانید هدف اتحاد بین تمام قبایل را برای رویارویی با ورلد ایترها در پیش‌ بگیرید. از طرفی در صورتی که به‌دنبال قبایل با کارمای تاریک برید حتی گاهی مجبور به کشتن مردمان بی‌گناه یا سیفوی سایر قبائل خواهید شد. سیفو یا رئیس هر قبیله رابط اصلی بازیکن با هر قبیله محسوب می‌شود و به مرور برای پیوند قوی‌تر شما با قبلیه، سلاح‌های منحصربه‌فردی را به بازیکن هدیه می‌دهد.  اینکه می‌خواهید بعد از استعمار منطقه یکی از قبایل، با رئیس قبیله متحد بشوید یا آن را اسیر کنید، تصمیمی است که شما باید بگیرید. البته اگر خیلی دل تاریکی داشته باشید، حتی می‌توانید رئیس قبیله را بکشید.

بایومیوتنت در روند داستان به‌طور خاص از بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild الهاماتی گرفته است. فرضا دنیای بازی چهار باس اصلی به نام ورلد ایتر دارد که در حال ازبین‌بردن درخت زندگی هستند و تصمیم کشتن یا نکشتن ورلد ایتر ها برعهده بازیکن گذاشته شده است. در مجموع بازی بایومیتونت داستانی خوب و با پایان‌بندی قابل قبول دارد و می‌تواند در آخر به سوالات بازیکن پیرامون دنیای بازی تاحد زیاد پاسخ بدهد.

داستان بایومیوتنت از زبان یک راوی با صدایی دلنشین روایت می‌شود. دیوید شاو پارکر (David Shaw Parker) در بازی به‌عنوان مترجم، راهنما و راوی، بازیکن را برای پیش بردن داستان همراهی می‌کند. ترجمه صحبت‌ شخصیت‌های داستان از زبان راوی گاهی باعث پدید آمدن جملاتی طنزآمیز شده است. به‌عنوان مثال زمانی‌که به منطقه‌ای دور افتاده می‌روید، راوی به‌سختی می‌تواند جملات گویش متفاوت یکی از شخصیت‌ها را ترجمه کند. درحالی‌که ابتدا کمی تصمیم استفاده از یک راوی عجیب به نظر می‌آید اما در ادامه به آن عادت می‌کنید و از قضا اینکه شخصیت‌های داستان زبان خودشان را دارند، هرچه بیشتر درک دنیای پساآخرالزمانی جهان با حضور موجوداتی جهش‌یافته ملموس می‌شود.

این مطلب را هم ببینید
نکاتی برای تبدیل شدن به یک قاتل مرگبار در بازی Among Us

بازی Biomutant روایت داستانی در حد و اندازه بازی‌های بزرگ نقش‌آفرینی ندارد، اما توانسته با حفظ ارزش تکرار بالای خوددر نیو گیم پلاس، دست بازیکن را برای انتخاب‌های مختلف آزاد بذارد. حالت نیو گیم‌پلاس بازی درکنار حفظ سلاح‌ها و آیتم‌های پیدا شده توسط بازیکن، داستان را از درخت زندگی آغاز می‌کند و بازیکن مجبور نیست تا دوباره ابتدای بازی را تجربه کند. این تصمیم راه را برای انتخاب یکی دیگر از قبایل و همچنین پیش بردن داستان در جهت عکس خط اصلی آسان‌تر می‌کند.

بایومیوتنت با شخصی‌سازی ظاهر کاراکتر شروع می‌شود. آزادی زیادی در انتخاب یکی از چندکلاس بازی درکنار ظاهر شخصیت اصلی در اختیار بازیکن قرار گرفته است به شکلی که سازنده‌ها ادعا می‌کنند که شخصیت هیچ دو بازیکنی کاملا شبیه‌ به هم نخواهد بود. این آزادی حتی برای میزان مقاومت کاراکتر در مقابل مواد شیمیایی مختلف هم وجود دارد. البته بازی، شما را به انتخاب‌های اولیه محدود نمی‌کند و در جریان بازی به‌راحتی می‌توانید توانایی‌های دیگری را باتوجه‌به علاقه خود انتخاب کنید. بازیکن حتی می‌تواند ظاهر شخصیت خود را نیز در مکانی خاص تغییر دهد.

ساخته اکسپریمنت 101 سرشار از مأموریت‌های اصلی و جانبی متنوع است، گرفتن موجودات مختلف، پیدا کرد غذای مورد علاقه حیوانات برای اهلی کردن آن‌ها، پازل‌های خیلی ساده برای باز کردن درها، کمک به اهالی روستا یا حتی سوار ربات شدن، تنها بخش کوچیکی از گیم‌پلی بازی را در بر می‌گیرند. رویارویی با هر ورلد ایتر نیازمند تجهیزات منحصر به فردی است. تجهیزات مورد بحث تنوع زیادی دارند و با توجه به آیتم‌هایی که بازیکن در سراسر جهان بازی پیدا می‌کند، قابلیت شخصی‌سازی ظاهری دارند.