دوربین فروسرخ GFX100 IR فوجی فیلم معرفی شد

دوربین فروسرخ GFX100 IR فوجی فیلم

دوربین فروسرخ GFX100 IR فوجی فیلم معرفی شد

فوجی‌فیلم از قدیمی‌ترین فعالان صنعت تصویربرداری بوده که فراز و فرودها و انقلاب‌های متعددی را در طول نزدیک به یک قرن فعالیت، از سر گذرانده است. دوربین فروسرخ GFX100 IR فوجی فیلم محصول جدیدی از این برند بوده که به تازگی معرفی شده و از قابلیت ثبت تصاویر ۱۰۰ یا ۴۰۰ مگاپیکسلی بهره می‌برد.

دوربین فروسرخ GFX100 IR فوجی فیلم

فوجی فیلم مدلی منحصربه‌فرد و تخصصی از دوربین GFX100 را معرفی کرد. جدیدترین مدل دوربین‌ های فوجی فیلم می‌تواند تصاویر فروسرخ را با وضوح ۱۰۰ یا ۴۰۰ مگاپیکسل ثبت کند. این دوربین برای ثبت تصاویر با چنین وضوح چشمگیری به قابلیت جدید پیکسل شیفت (Pixel Shift) متکی می‌شود.

فوجی فیلم می‌گوید تصاویر ثبت‌شده با این دوربین امکان می‌دهند جزئیاتی را ببینید که در حالت عادی با چشم غیرمسلح مشاهده‌شدنی نیستند. برای مثال، دوربین مذکور می‌تواند در تشخیص اسناد تقلبی کمک کند. همچنین، برای افراد فعال در حوزه‌ی هنر مفید است؛ زیرا طیف فروسرخ به‌منظور تجزیه‌و‌تحلیل رنگ‌های موجود در آثار هنری تاریخی کاربرد پیدا می‌کند.

جدیدترین به‌روزرسانی فرم‌ور فوجی فیلم امکان استفاده از ویژگی Pixel Shift Multi-Shot را فراهم می‌کند؛ قابلیتی که به‌طور ویژه برای کارهای بایگانی و جرم‌شناسی (Forensic) کاربرد دارد. فوجی فیلم در بیانیه‌ی مربوط ‌به رونمایی GFX100 IR نیز به کاربرد این دوربین در جرم‌شناسی اشاره کرد.

GFX100 IR با کپچر وان (Capture One) سازگار است و این یعنی دوربین مذکور مزیت‌های جالبی در عکاسی تترینگ (Tethering) یا همان عکاسی ازطریق اتصال دوربین به کامپیوتر ارائه می‌دهد. فوجی فیلم می‌گوید می‌توان به‌لطف دوربین GFX100 IR حین انجام تترینگ، تصاویر را از یک زاویه به‌صورت مکرر ثبت کرد. فیلترهای مختلف فروسرخ را می‌توان در جلو لنز استفاده کرد تا تصاویر در طول موج‌های مختلف ثبت شوند. ثبت تصاویر در طول موج‌های مختلف باعث نمایان‌شدن جزئیات مختلف در آن‌ها می‌شود. درصورت استفاده از فیلتر فروسرخ مناسب، می‌توان از GFX100 IR برای ثبت تصاویر عادی استفاده کرد تا این دوربین عملکرد همچون مدل استاندارد خود، یعنی GFX100 پیدا کند.

به گفته فوجی فیلم این دوربین قرار نیست برای استفاده‌ی شخصی دردسترس عموم قرار بگیرد و فروشندگان منتخب تأیید‌شده‌ی این شرکت دوربین را برای استفاده در جرم‌شناسی و پژوهش‌های علمی و استفاده به‌منظور شناسایی آثار هنری جعلی می‌فروشد.